Park pod św. Benedyktem w Miejskim Programie Rewitalizacji Krakowa
Sukcesem zakończyły się działania WSPINKI, mające na celu wprowadzenie do zaktualizowanego Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, projektu stworzenia parku rekreacyjno-sportowego pod św. Benedyktem, na terenie którego znajduje się wspinaczkowy rejon Krzemionki. Dzięki temu coraz bardziej realna staje się możliwość zrealizowania planów kompleksowego odnowienia tego terenu i przywrócenia do pełnej funkcjonalności wspinaczkowej skalnych ścian kamieniołomu pod św. Benedyktem.
11 stycznia 2017 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałą nr LXII/1373/17 aktualizację Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, wpisując jednocześnie projekt zgłoszony przez Fundację WSPINKA na listę planowanych, podstawowych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych pod numerem 11. Aby umożliwić takie rozstrzygnięcie, Mateusz Paradowski złożył we wrześniu ubiegłego roku fiszkę projektową prezentującą koncepcję m. in. rewitalizacji Krzemionek, co było poprzedzone jego aktywnym udziałem w konsultacjach i warsztatach. W ich trakcie omawiany był sposób przygotowania i naboru projektów rewitalizacyjnych a także dyskutowane były z urzędnikami krakowskiego magistratu oraz przedstawicielami zespołu opracowującego program rewitalizacji, kwestie merytoryczne dotyczące obszarów rewitalizacji.
To nie wszystkie dobre informacje związane z przyszłością Krzemionek. Pomoc i wsparcie w doprowadzeniu do realizacji projektu parku rekreacyjno-sportowego pod św. Benedyktem zadeklarował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, pan Piotr Kempf. Spotkanie w siedzibie ZZM, w którym wziął udział prezes zarządu Fundacji WSPINKA, odbyło się 30 stycznia b. r. i było poświęcone turystyce wspinaczkowej na terenie Krakowa. Szerszą relację z tego spotkania opublikujemy niebawem.
Zachęcamy do wsparcie działań dostępowych WSPINKI, prowadzonych nie tylko w Krakowie ale także w innych rejonach wspinaczkowych w Polsce. Pomocy można udzielić poprzez wpłacenie darowizny pieniężnej lub przekazanie środków w ramach odpisu 1% od podatku.
Przedstawiciele Fundacji WSPINKA, w ramach programu teren WSPINKA, prowadzą od 2010 roku liczne działania zmierzające do profesjonalnego zagospodarowania terenu nieczynnego kamieniołomu przy ulicy Rękawka i Limanowskiego w Krakowie a następnie niczym nieuwarunkowanego (np. przynależnością klubową, posiadaniem jakiś legitymacji lub zaświadczenia, jak to miało miejsce w przypadku rejonu Liban a także Zakrzówek) udostępnienia tego terenu dla wszystkich zainteresowanych osób.