bezpieczna WSPINKA
Kryteria programu
Projekty realizowane w ramach tego programu muszą spełniać następujące kryteria:
- charakter prowadzonych prac obejmuje wymianę starych punktów asekuracyjnych na nowe oraz oczyszczanie skał z ziemi i kruszyzny,
- instalacja punktów asekuracyjnych musi być prowadzona zgodnie ze standardami WSPINKA,
- dofinansowanie może obejmować do 100% wartości projektu,
- dofinansowaniu nie podlegają koszty osobowe.
Wnioskodawcy
Projekt mogą realizować osoby fizyczne i podmioty posiadające osobowość prawną, m.in. firmy, fundacje, stowarzyszenia, kluby, sekcje.
W przypadku osób fizycznych preferowaną formą współpracy będzie wolontariat. Po zaakceptowaniu przez Zarząd Fundacji projektu realizujący go wolontariusz może nieodpłatnie otrzymać od Fundacji materiały i sprzęt niezbędny do jego realizacji. Więcej informacji na temat wolontariatu pod następującym linkiem.
W przypadku podmiotów posiadających osobowość prawną współpraca będzie opierać się o bezpośrednie dofinansowanie. Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami i pozytywnym jego rozpatrzeniu wnioskodawca podpisuje z Fundacja umowę o dofinansowanie i zgodnie z nią otrzymuje środki finansowe na realizację swojego projektu. Po zakończeniu prac należy złożyć sprawozdanie.
Dokumentowanie i sprawozdawczość
To prawdopodobnie najmniej interesująca, lecz konieczna część działań związanych z realizacją dofinansowanego ze środków publicznych projektu. Dlatego też prace "papierkowe" staramy się ograniczyć do niezbędnego, wymaganego przepisami minimum.
Co chcemy zmienić?
Jeżeli zdarzyło ci się odpuścić drogę wspinaczkową ze względu na kipiące rdzą przeloty, czy gnijące haki? To jest właśnie działanie skupiające się na wymianie niebezpiecznej asekuracji. Oprócz wymiany asekuracji wspieramy także czyszczenie samej skały. Cel jest bardzo ambitny - wymiana wszystkich niebezpiecznych punktów oczywiście z zachowaniem lokalnych i prawnych reguł.
Co TY możesz zrobić?
W tym działaniu potrzebujemy przede wszystkim 3 rzeczy - pieniędzy, pieniędzy i ... pieniędzy. Jeżeli denerwują cię rdzawe przeloty w twojej okolicy rozważ wsparcie w formie darowizny lub procenta podatku. Wymiana asekuracji to żmudna robota wymagająca sporo wysiłku - dlatego też ważni są doświadczeni wolontariusze, na których możemy polegać.