WSPINKA uzyskała dostęp do skał na Szczytniku
Po prawie roku od rozpoczęcia starań o udostępnienie skał na wzgórzu Szczytnik, udało się sfinalizować podpisanie umowy o współpracy z Nadleśnictwem "Zdroje". Zgodnie z jej ustaleniami, udało nam się uzyskać dostęp oraz zgodę na zagospodarowanie skał położnych najbliżej parkingu przy punkcie widokowym. Udostępnione skały to: Widokowa, Orlik 1 oraz Wielbłąd.
Rozmowy na temat zagospodarowania szczytniańskich skał rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od spotkania w UMiG Szczytna, w którym udział wzięli Pan Wiesław Tracz – Z-ca Burmistrza Szczytnej, Mateusz Paradowski – Prezes Zarządu Fundacji WSPINKA oraz grupy miejscowych wspinaczy-społeczników na czele z Grzegorzem Płoską i Arturem Pierzchniakiem. Grzesiek i Artur, który współpracuje ze WSPINKĄ od wielu lat, zapoczątkowali starania o zagospodarowanie skał na Szczytniku i zwrócili się o pomoc do Fundacji. Władze Szczytnej z Panem Burmistrzem Markiem Szpanierem na czele, z entuzjazmem przyjęły nasze pomysły i propozycje. W grudniu wysłany został list intencyjny do Pana Marka Szpaniera w sprawie zagospodarowania wzgórza Szczytnik. W piśmie zaprezentowana została ogólna koncepcja stworzenia atrakcyjnego rejonu wspinaczkowego.
W lutym bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie władz samorządowych i lokalnych wspinaczy (reprezentowanych przez Grześka Płoskę i Marcina Piskorowskiego) z Panem Adamem Płaksejem - Nadleśniczym PGLLP Nadleśnictwa "Zdroje". W połowie czerwca odbyło się robocze spotkanie połączone z wizją lokalną, w którym wziął udział Mateusz Paradowski, przedstawiciel UMiG Szczytna - Piotr Pawlak oraz pracownicy Nadleśnictwa Zdroje - Mariusz Skaczyło i Piotr Mirek. Poczyniono ustalenia co do zakresu i formy możliwej współpracy. Zgodnie z ustaleniami, Nadleśnictwo zgodziło się udostępnić w pierwszym etapie, skały położne najbliżej parkingu. W przypadku pomyślnej współpracy możliwe będzie w przyszłości uzyskanie aprobaty na zagospodarowanie i udostępnienie następnych piaskowcowych ścian. Największe obawy leśników wzbudzały kwestie ochrony pożarowej na terenach położnych w oddaleniu od dróg dojazdowych.
Następnego dnia po wizji lokalnej Mateusz Paradowski, Grzesiek Płoska oraz Marek Freus przeprowadzili dokładne pomiary w terenie oraz wstępnie ustalili zakres niezbędnych prac w celu wykonania ścieżek dojściowych i platform startowych a także związanych z ewentualnym zamontowaniem małej architektury. Na podstawie zebranych danych Mateusz Paradowski wykonał szczegółową koncepcję zagospodarowania skał na wzgórzu Szczytnik na cele turystyki wspinaczkowej, która została następnie przekazana Nadleśnictwu wraz z wnioskiem o udostępnienie terenu.
Wszystkie prace i działania związane z udostępnieniem skał na Szczytniku były prowadzone społecznie w ramach programu teren WSPINKA a koszty dojazdu finansowane z prywatnych środków. Koordynacji działań w terenie podjął się Grzesiek Płoska - wolontariusz Fundacji WSPINKA.
Umowę o współpracy udostępniamy w Biuletynie Informacji Publicznej.
Apelujemy o przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa oraz kulturalne zachowywanie się na terenach udostępnionych przez nadleśnictwo. Od tego będzie zależeć czy wspinacze będą mile widziani na skałach Szczytnika oraz czy uda się uzyskać dostęp do następnych obiektów wspinaczkowych.
OGÓLNE ZASADY WSTĘPU DO LASÓW
Zgodnie z Ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach lasy są udostępniane dla ludności tak więc wstęp do nich jest dozwolony. W niektórych przypadkach możliwe są stałe lub okresowe zakazy wstępu do lasu. W przypadku korzystania z udostępnionych przez Nadleśnictwo "Zdroje" skał w celu uprawiania wspinaczki należy zwrócić szczególną uwagę na możliwe ograniczenia związane z zagrożeniem pożarowym. Informacje na ten temat można znaleźć za pośrednictwem geoportalu Lasów Państwowych. Po wejściu na stronę i wyświetleniu się mapy należy wybrać warstwę "Zakazy wstępu do lasów" i sprawdzić czy na terenie gdzie chcemy się udać nie obowiązuje zakaz wstępu, oznaczony kolorem czerwonym.
Zasady zachowania się w lasach można znaleźć na stronie RDLP w Poznaniu
NALEŻY WIEDZIEĆ
Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.
Oprócz tego przebywając w lasach obowiązują następujące zakazy:
1) zanieczyszczania gleby i wód;
2) zaśmiecania;
3) rozkopywania gruntu;
4) niszczenia grzybów oraz grzybni;
5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
8) rozgarniania i zbierania ściółki;
9) wypasu zwierząt gospodarskich;
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;
12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
13) puszczania psów luzem;
14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.
Dodatkowo w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.